GC Capillary Columns
- (2)
- (3)
- (2)
- (100)
- (5)
- (15)
- (1)
- (48)
- (20)
- (1)
- (1)
- (510)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (85)
- (2)
- (47)
- (7)
- (1,170)
- (3)
- (26)
- (41)
- (36)
- (4)
- (543)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (22)
- (23)
- (34)
- (109)
- (3)
- (12)
- (27)
- (751)
- (1)
- (84)
- (1)
- (689)
- (3)
- (1)
- (926)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (161)
- (17)
- (15)
- (5)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (54)
- (45)
- (591)
- (1)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (4)
- (30)
- (3)
- (3)
- (1)
- (429)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (536)
- (1)
- (3)
- (2)
- (26)
- (164)
- (2)
- (31)
- (13)
- (3)
- (44)
- (3)
- (7)
- (8)
- (1)
- (211)
- (1)
- (3)
- (4)
- (81)
- (4)
- (12)
- (2)
- (3)
- (227)
- (8)
- (8)
- (7)
- (45)
- (19)
- (32)
- (4)
- (125)
- (15)
- (1)
- (25)
- (10)
- (2)
- (30)
- (7)
- (8)
- (4)
- (8)
- (3)
- (103)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (23)
- (53)
- (21)
- (7)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (2)
- (82)
- (23)
- (10)
- (2)
- (51)
- (13)
- (40)
- (9)
- (12)
- (13)
- (2)
- (18)
- (11)
- (4)
- (5)
- (84)
- (12)
- (41)
- (20)
- (10)
- (11)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (3)
- (10)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (6)
- (9)
- (5)
- (7)
- (18)
- (6)
- (34)
- (5)
- (13)
- (12)
- (13)
- (27)
- (7)
- (27)
- (4)
- (2)
- (15)
- (3)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (23)
- (10)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (14)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (8)
- (9)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (35)
- (14)
- (39)
- (20)
- (29)
- (1)
- (8)
- (22)
- (20)
- (5)
- (7)
- (30)
- (11)
- (7)
- (5)
- (17)
- (4)
- (9)
- (1)
- (10)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (10)
- (29)
- (21)
- (13)
- (19)
- (1)
- (8)
- (5)
- (4)
- (4)
- (4)
- (30)
- (3)
- (426)
- (40)
- (243)
- (19)
- (9)
- (15)
- (1)
- (44)
- (75)
- (7)
- (403)
- (25)
- (32)
- (4)
- (39)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (94)
- (178)
- (125)
- (24)
- (5)
- (95)
- (35)
- (3)
- (6)
- (56)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ TraceGOLD TG-VMS GC Columns
Thermo Scientific™ TraceGOLD TG-VMS GC Columns provide good resolution and fast analysis times for volatile compounds.
| Max. Temperature | 260°C |
|---|---|
| Stationary Phase | TraceGOLD™ TG-VMS |
| Polarity | Non-Polar |
MilliporeSigma™ Supelco™ Equity™-1 Capillary GC Column, df 5 μm
Designed for general purpose applications where a non-polar column is required.
| Max. Temperature | -60°C to +300°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Poly(dimethyl siloxane) |
| Polarity | Non-Polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | G1, G2, G9 |
| Product Line | Equity |
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIRALDEX™ B-DA Capillary GC Column, df 0.12 μm
CHIRALDEX™ B-DA requires that analytes possess a minimum of two ring structures, one of which is unsaturated (aromatic) alpha, beta to the stereogenic center. Examples include fluoxetine, methylphenidate and chloropheniramine.
Thermo Scientific™ TRACE™ TR-BioDiesel GC Columns
Determine methanol, fatty acid methyl esters (FAMEs) and glycerides in biodiesel analysis with high performance and reproducibility.
| Max. Temperature | 300/320°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Trace™ TR-BioDiesel |
| USP Type | G1, G2, G38 |
| Product Line | TRACE |
MilliporeSigma™ Supelco™ Equity™-1701 Capillary GC Column, df 0.50 μm
Often used for alcohols, oxygenates, pharmaceuticals, pesticides, and PCB applications.
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-1 Capillary GC Column, df 2 μm
Used for traditional general purpose applications, where a non-polar column is required.
MilliporeSigma™ Supelco™ SP™-2560 Capillary GC Column, df 0.20 μm
Highly specialized column that offers both polar and polarizable features.
MilliporeSigma™ Supelco™ Petrocol™ DH 150 Capillary GC Column, df 1 μm
Designed for detailed purity analyses of light hydrocarbon gases and petroleum products (oxygenates, solvents, naphthas, gasolines, etc.)
Thermo Scientific™ TraceGOLD TG-35MS AMINE GC Columns
Utilizes a chemically altered tubing surface to reduce peak tailing and eliminates the need for column priming when analysing amines and other basic compounds.
| Max. Temperature | 220°C |
|---|---|
| Stationary Phase | TraceGOLD™ TG-35 MS Amine |
| Polarity | Mid-Polar |
| For Use With (Application) | GC/MS Amines Including Alkylamines, Diamines, Triamines and Ethanolamines,GC/MS for Nitrogen-Containing Heterocyclics |
Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-5MS Guard GC Columns with SafeGuard
Extend column lifetime and get more consistent results over a longer period of time.
| Max. Temperature | 330/350°C (Standard Columns), 430°C (Metal Columns) |
|---|---|
| Stationary Phase | TraceGOLD™ TG-5 MS |
| Polarity | Low-Polar |
| Temperature Range | -60°C to +330/350°C |
| For Use With (Application) | Active Compounds Analysis,GC/MS for Analysis of Active Compounds |
| USP Type | G27, G36 |
Thermo Scientific™ TraceGOLD TG-1701MS GC Columns
Features a mix of cyano and phenyl groups for increased polarity and a different elution order relative to less polar columns.
| Max. Temperature | 260/280°C |
|---|---|
| Stationary Phase | TraceGOLD™ TG-1701 MS |
| Polarity | Mid-Polar |
| USP Type | G46 |
Thermo Scientific™ TRACE™ TR-WaxMS GC Columns
Use this low-bleed, highly stable polar GC column for high-polarity separations for MS analysis.
| Max. Temperature | 280/300°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Trace™ TG-WAXMS |
| Polarity | Polar |
| For Use With (Application) | GC/MS for Aromatic Hydrocarbons, Alcohols, Esters, Aldehydes, and Ketones,GC/MS for Food Additives and Essential Oils |
| USP Type | G16 |
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-5ms Capillary GC Column, df 0.18 μm
Designed for the analysis of environmental analytes (such as semivolatiles, pesticides, PCBs, and herbicides) or anywhere a low bleed non-polar column is required.
MilliporeSigma™ Supelco™ Petrocol™ DH 50.2 Capillary GC Column, df 0.50 μm
Designed for detailed hydrocarbon analyses of naphthas, gasolines, and similar samples.